KONTAKTAI

Mus galite rasti: Gedimino g. 33, II a. 1 kabinetas. 44311 Kaunas,

tel./faks.:  (8-37) 422573 el.p.: info@tikra.lt

Pradžia K.STOŠKUS: IŠ TAUTOS PAVOGTA TEISĖ SPRĘSTI
K.STOŠKUS: IŠ TAUTOS PAVOGTA TEISĖ SPRĘSTI

 

Neaiškus kultūros likimas

Seime bus svarstomas Kultūros ministerijos pateiktas projektas sukurti Menų tarybą. Antrą kartą bus svarstomas, ir iš esmės niekas nepakeista. Kas ten įdomaus? Ogi tai, kad Menų taryba turės vykdyti kultūros politiką. Kodėl Menų taryba turi vykdyti kultūros politiką, o ne Kultūros taryba? Ten net nėra parašyta, kas vadinama menu. Vieniems menas yra dailė, o kultūros ministras kaip tik yra dailininkas. Kai kam menas yra profesionalus menas, kai kam - mokėti ką nors gerai padaryti yra menas. O projekte neįvardyta, kas tai yra. Bet taryba vykdys kultūros politiką.

Aš taip kalbu todėl, kad viskas daroma ministro reikalų sutvarkymui. Jis ateina dvejiems ar ketveriems metams. Prieš pusmetį buvo atliktas Kultūros ministerijos auditas, kuris nusprendė, jog ministerija turi parengti ilgalaikę kultūros politikos strategiją, kad ateidamas ministras tęstų buvusiojo darbą. Tačiau strategijos taip ir nėra. Bendras interesas nėra ginamas, net bendro, tautos intereso programos nėra.
Ką reikia daryti, kad bendras interesas būtų ginamas? Visų pirma turime patys truputį pasikeisti. Tas pasikeitimas būtų patikrinamas, kaip mes stebime, sekame ir kontroliuojame sprendimus, kuriuos priiminėja valdžios institucijos.

Gražiai tik rašo

Šviesaus atminimo buvęs Mokslų akademijos prezidentas Zenonas Rudzikas buvo paskirtas vadovauti Vyriausybės darbo grupei, turėjusiai parengti Nacionalinės ekonomikos ir visuomenės reikalų tarybos įstatymo projektą. Darbo grupė turėjo įvykdyti labai gražų konservatorių partijos programoje numatytą uždavinį.

„Šio laikotarpio svarbiausia valstybės problema yra ta, kad tarp valstybės ir piliečių yra nutrūkęs sąžiningumo saitas. Valdžia vis dažniau veikia nesąžiningai ir kalba nesąžiningai“, - rašyta programoje. Todėl siūloma sukurti pagrindus kitokiai valstybei - tokiai, kuri gerbia savo piliečius, pasiryžusi siekti socialinio dialogo ir pilietinės visuomenės plėtros. Nors ant žaizdos dėk.

Padėjo į stalčių

Vyriausybė paprašė padėti sukurti Lietuvoje socialinę ir ekonominę tarybą. Iš 27 ES valstybių 24 jau turi tokias tarybas. Baltijos šalys neturi. Kas yra ta taryba? Tai visuomenės pritraukimas konsultavimo funkcijai. Tai būtų nuolatinis dialogas su valdžia, nuolatinis kontrolierius. Jeigu būtų padaryta taip, kaip ES valstybėse, nė vieno svarbesnio dokumento valdžia negalėtų patvirtinti nepasikonsultavusi su šita taryba.
Tačiau akademikas su grupe parengė įstatymą, o jis visus metus išgulėjo Vyriausybės kanceliarijos stalčiuje. Vyko spektaklis. Projektą parėmė prezidentė, parėmė Seimo pirmininkė, bet sustojo viskas premjero kanceliarijoje. O kodėl sustojo? Todėl, kad premjerui pagrasino vadinamoji Trišalė taryba: jeigu jūs šitą dokumentą priimsite be mūsų dalyvavimo, mes pasitrauksime iš Trišalės tarybos ir apie tai pranešime ES.

Premjero veidmainystė

Premjeras nusilenkė, susitaikė, bet ilgą laiką vaidino, kad jis yra to projekto šalininkas. O paskutiniu metu ateina dokumentėlis iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Toks švelnutis, gražutis, viskam pritariantis. Bet apie gerbiamo velionio Z.Rudziko projektą - nė žodžio. Ten parašyta: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija apgalvos žingsnius, kaip galima išplėsti visuomenės atstovavimą valdžios institucijose. Lyg nieko nebūtų buvę, niekas nieko nedirbo, niekas nepateikė projekto.

Mes turime sąjungininkus: turime prezidentę, turime Seimo pirmininkę, prie paramos prisidėjo Mokslininkų sąjunga. Štai kiek turime jėgos. Visuomenės balsą valdžia privalo išgirsti. Jei ne - tai reikia pakeisti įstatymus, kad valstybė negalėtų rinkti žmonių, kurie nesilaiko labai gražių savo žodžių.

www.respublika.lt

 

 

Anoniminė apklausa

Ar dalyvautumėte prasidėjus visuotiniam ar šakos streikui Lietuvoje?
 

Šiuo metu prisijungę

Mes turime 10 svečius prisijungusius