KONTAKTAI

Mus galite rasti: Gedimino g. 33, II a. 1 kabinetas. 44311 Kaunas,

tel./faks.:  (8-37) 422573 el.p.: info@tikra.lt

Pradžia EUROPOS SOCIALINĖ CHARTIJA TURI TAPTI ANTRA KONSTITUCIJA
EUROPOS SOCIALINĖ CHARTIJA TURI TAPTI ANTRA KONSTITUCIJA

 

2011 m. spalio 18 d. sukanka 50 metų, kai Turine vienuolikos valstybių Europos Tarybos narių pasirašė EUROPOS SOCIALINĘ CHARTIJĄ, kurioje pirmąkart viename dokumente konsolidavo universalias pagrindines socialines teises. 2001 m. gegužės 15 d. Lietuvos Respublika ratifikavo naująjį šio svarbaus dokumento tekstą - 1996 m. (pataisytą) EUROPOS SOCIALINĘ CHARTIJĄ.

Europos socialinė chartija profesinėms sąjungoms turi tapti Konstitucija, pagrindinis teisės aktas. Bet ar taip yra? Ar jau visi gauname tokį darbo užmokestį, kad lengvai išlaikytume savo šeimą? Tad šią diena, turime paklausti,- Kodėl būdami Europos sąjungos nariais dar negalime džiaugtis bent Europiniu minimaliu darbo užmokesčiu? Kodėl Vyriausybėje vis dar „laužomos ietys“ dėl kelių dešimčių litų, o ne oraus darbo užmokesčio?

Konferencijoje susirinkę teisininkai, profesinių sąjungų pirmininkai, advokatai, teisės teoretikai ir praktikai analizavo teisės ir teisę taikančių institucijų vaidmenį socialiniuose interesų konfliktuose, bandė apibrėžti, kiek laisvės reikia suteikti pačioms šalims spręsti ginčą dėl naujų darbo sąlygų sudarymo (kolektyvinės sutarties pasirašymo ar keitimo). Pranešimus konferencijoje skaitė Vilniaus Universiteto Teisės fakulteto dėstytojai bei Lietuvos teisininkų draugijos nariai Daiva Petrylaitė ir Tomas Davulis.

Liūdna pastebėti, kad tokio svarbaus darbuotojams dokumento penkiasdešimtmetis pažymimas tik negausiomis mokslinėmis konferencijomis retai kada nušviečiamomis žiniasklaidos priemonėse. Dar liūdniau, kad tuo pačiu metu garsiai svarstoma apie dar didesnį Darbo kodekso liberalizavimą, siekiant įtvirtinti neribotą darbo dienos trukmę (iki 13 val.), atsisakyti privalomojo darbo grafikų derinimo su darbuotojų atstovais, leidžiant atleisti darbuotoją, kai jis sulaukia pensinio amžiaus ir pan. Net ir streikuoti, kaip parodė vasarą UAB "Švyturys - Utenos alus" organizuoto streiko pavyzdys, darosi nelabai įmanoma. Anot T. Davulio - be teisės į streiką kolektyvinės derybos - tik iliuzija ir vaikščiojimas su ištiesta ranka. Niekas iš teisėsaugos institucijų nežino ir nenori žinoti, kas tai per daiktas yra trukdymas profesinėms sąjungoms ir t.t.

Pažymėdami šią dieną, bent prisiminkime, kad yra toks dokumentas EUROPOS SOCIALINĖ CHARTIJA, kad joje yra numatytos pagrindinės socialinės teisės ir garantijos, kad šį dokumentą yra ratifikavusi ir Lietuva ir kad šis dokumentas privalo veikti ir Lietuvoje.


 

 

Anoniminė apklausa

Ar dalyvautumėte prasidėjus visuotiniam ar šakos streikui Lietuvoje?
 

Šiuo metu prisijungę

Mes turime 30 svečius prisijungusius