KONTAKTAI

Mus galite rasti: Gedimino g. 33, II a. 1 kabinetas. 44311 Kaunas,

tel./faks.:  (8-37) 422573 el.p.: info@tikra.lt

Pradžia Apie mus
Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga
Profesinės sąjungos strukūra ir tikslai

Tik stiprios profesinės sąjungos garantuoja aukštą dirbančiųjų gyvenimo lygį. Stipri profesinė sąjunga – tai monolitinė organizacija, jungianti darbuotojus pagal artimas profesijas ir turinti profesionalias struktūras vietose bei glaudžius ryšius su kitomis stipriomis profsąjunginėmis organizacijomis. Realiomis profesinėmis sąjungomis, kaip taisyklė, negalima laikyti tik vienoje įmonėje veikiančių profesinių sąjungų. Vienoje įmonėje veikiančios profesinės sąjungos užsienyje apibūdinamos kaip “geltonos”.

Profesinės sąjungos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 50 str. turi ginti „darbuotojų profesines, ekonomines bei socialines teises bei interesus.“ Šie darbuotojų interesai pasireiškia nacionaliniu (respublikiniu), šakos, teritorijos ir įmonės, įstaigos ar organizacijos (toliau įmonės) lygiuose.

Skaityti daugiau...
 
Ar verta stoti į profesinę sąjungą?

Taip, nes:

· Profsąjungos turi kolektyvinio atstovavimo teises,todėl gali su darbdaviu derėtis dėl didesnio užmokesčio ar geresnių darbo sąlygų ir kt.

· Gina darbuotojų teises, prireikus profsąjungos imtis kolektyvinių priemonių (pvz., organizuoti streikus bei priešintis lokautams).

Skaityti daugiau...
 
Kas yra profesinė sąjunga?

Tai demokratinė sąjunga, kurią įkūrė ir valdo įmonių ar įstaigų darbuotojai/darbininkai. Vadovaujantis LR Konstitucija, tai vienintelė organizacija, galinti ginti dirbančiųjų interesus. Ji privalo apsaugoti savo narius darbe, pagerinti jų darbo ir gyvenimo sąlygas.Daugelio profsąjungų reitingas Lietuvoje žemas. Todėl verta įsitikinti, ar stodamas į profesinę sąjungą, „neperku katės maiše“ Profesinė sąjunga turi būti šalia žmogaus.

Skaityti daugiau...
 
Kuo naudinga profesinė sąjunga?

Visur, kur yra darbuotojas ir darbdavys, yra interesų konfliktas, nes darbdavys suinteresuotas gauti kuo didesnį pelną, o mokėti už darbą kiek galima mažiau. Tuo tarpu darbuotojams svarbu, kad atlyginimas atitiktų jų darbą ar teikiamas paslaugas, garantuotų jiems normalų, žmonišką gyvenimą.

Taip, savo interesus gali ginti ir pavienis darbuotojas, neįstojęs į profesinę sąjungą, tačiau jam atsakymas vienas: nepatinka – nedirbk. O vesdamas derybas su darbdaviu per profesinę sąjungą, dirbantysis niekuo nerizikuoja. Paprastai tokias derybas organizuoja ir veda tam ruoštas, profesionalus, etatinis sąjungos darbuotojas.

 
Kiek man teks mokėti?

Profesinės sąjungos nario mokestis pas mus sudaro 0,8 % nuo atlyginimo. Mūsų padalinys (įmonėje ar įstaigoje veikianti profesinė sąjunga) gali pasirinkti, kurti ar ne šalpos fondą. Nuo to ir priklauso nario mokesčio dydis. Šalpos fondas sudaro 0,4%. Jis naudojamas pačių įmonės ar įstaigos profsąjungos narių nuožiūra. Šių lėšų apskaita vedama skaidriai, reguliariai pateikiant raštiškas ataskaitas. Šiuo metu vis daugiau padalinių priima sprendimus kurti streikų fondus. Tuo atveju procentinis santykis keisis. Iki 0,1 % nario mokesčio skiriama aktyvo skatinimui ir jų išlaidoms, susijusioms su darbu profesinėje sąjungoje, padengti. Likę 0,4 % skiriama: apmokėti ryšių, advokatų paslaugoms, mokėti algas etatiniams darbuotojams, išlaikyti profesinės sąjungos transportą, patalpas, internetinį puslapį, visą biuro techniką ir t.t..

 

 

Anoniminė apklausa

Ar dalyvautumėte prasidėjus visuotiniam ar šakos streikui Lietuvoje?
 

Šiuo metu prisijungę

Mes turime 40 svečius prisijungusius